RECK 6000W P.M.P.O Stereo 15-inch Powered PA Speaker System DJ Combo Set, 4 Line Array Speakers and Two 15 inch Subwoofers with Bluetooth/USB/SD Card/Remote Control for Party DJ Wedding Meeting
★★★★★ 4.5 137 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by goldenprincess.info
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • RECK 6000W POWERED PA SYSTEM: Consists of ONE 15INCH active subwoofer, ONE 15INCH passive subwoofer, 4 line array speakers, ONE 6-feet Power Cable, ONE remote control and ONE user manual. The active subwoofer features a amplifier and streams clear music to 4 array speakers, and then deliver music to all audiences.
  • It has 3 kinds of line input: Stereo RCA input, 3.5mm AUX input and 6.35mm&XLR combo input; 2-channel Mic input; 2-channel XLR output. It features BLUETOOTH/USB DRIVE/SD CARD functions. Meeting vast majority of usage needs.
  • THRILLING STEREO SOUND: Rock-solid 2 subwoofers are made of MDF material and reduces resonance for distortion-free and accurate response. 4 tweeters & mid-tweeters ensure clear and deep stereo sound. Note: Items are shipped with 3 packages separately. Item weight: 48.5lbs+49lbs+60lbs; Item size: 20x22x23 inch *2 ; 36x11x20 inch.
Brand RK RECK
Color BLACK
Audio Input Stereo RCA, 3.5mm AUX, 6.35mm&XLR combo, Mic
Manufacturer RK RECK
Model Number RECK-6000
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 4 line array speakers, one active subwoofer, one passive subwoofer
Mounting Type Floor Standing
Connector Type Aux, RCA, XLR
Output Wattage 6000 Watts
Item Dimensions 22 x 20 x 23 inches
Mfr Part Number RECK-6000
Enclosure Material Engineered Wood
Number of Channels 2
Warranty Description 1 YEAR FREE
Connectivity Technology Bluetooth
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
137 ratings | 56 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (114)
4 stars
4% (5)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (14)