Matthews IR3H-BN-GA-60 Irene 60" Indoor/Outdoor Damp Rated Flush Mount Hugger Ceiling Fan with Remote & Wall Control, Silent DC Motor, 3 Gray Ash Solid Wood Blades, Brushed Nickel
★★★★★ 4.4 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by goldenprincess.info
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • IRENE CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter 60", Height 10" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing); Flush Mount Base 7" Dia; Weight 11 lbs.
  • FAN BLADES: 3-Joined Outdoor Approved Gray Ash CNC Cut Solid Wood Blades (60" Span/15° Blade Pitch); CFM (Low/High): 1755/5720
  • INSTALLATION: Suitable for Ceiling Heights 7’10” or Greater; ETL Approved for DAMP Locations; Not Compatible with Outdoor Coastal Environments, Saltwater, or Chlorine Exposure
UPC 840059619897
Color Brushed Nickel/Gray Ash
Style Modern
Wattage 40 watts
Material Cast Aluminum and Heavy Stamped Steel
Room Type Bedrooms, Home Offices, Kitchens, Living Rooms, Dining Rooms, Basement, Gym, Restaurant
Brand Name Matthews Fan Company
Model Name IR3H-BN-GA-60
Unit Count 1.0 Count
Finish Type Brushed
Item Weight 11 Pounds
Manufacturer Matthews Fan Company
Model Number IR3H-BN-GA-60
Power Source Hardwire
Mounting Type Flush Mount
Blade Material CNC Cut Solid Wood
Control Method Remote
Controller Type Remote and Wall Control
Number of Blades 3
Number of Speeds 6
Special Features DC Motor, Silent
Air Flow Capacity 5720 Cubic Feet Per Minute
Electric Fan Design Ceiling Fan
Included Components Instruction Manual
Is Product Cordless No
Indoor Outdoor Usage Indoor, Outdoor
Warranty Description 1 Year Manufacturer
Standby Power Shutoff High Efficiency
Number of Power Levels 6
Item Dimensions D x W x H 60"D x 60"W x 10"H
Recommended Uses For Product Air Circulation
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (101)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (14)